Dział Muzyczny i Książki Mówionej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Dział Muzyczny i Książki Mówionej – kameralna, chyba najbardziej specyficzna agenda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach – rozpoczął swoją działalność w grudniu roku 1975, czyli już ponad 46 lat temu. Nie była to pierwsza tego typu placówka w naszym kraju – początki ich tworzenia przy bibliotekach sięgają bowiem w Polsce końca lat 60-tych – ale w momencie swojego powstania jedna z najważniejszych. Tak jak na początku muzyczne szlaki przecierały książnice w Szczecinie i Opolu, tak tyska agenda, pierwsza w regionie, stała się na dłuższy moment wzorcem dla innych bibliotek.

 

Uroczyste otwarcie Działu Muzycznego z udziałem wielu ówczesnych oficjeli poprzedził okres długich, dwuletnich, intensywnych przygotowań i studiów nad wyposażeniem, estetyką lokalu oraz profilem zbiorów. Jego pierwotną lokalizacją był oddany chwilę wcześniej do użytku nowy gmach tyskiej Biblioteki przy ul. M. Fornalskiej 27 (dzisiejsza ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego). Jak można się dowiedzieć ze starych, pożółkłych, liczących już ponad cztery dziesięciolecia dokumentów, w pomieszczeniach o łącznej powierzchni 70 metrów kwadratowych urządzono wtedy: gabinet z sześcioma stanowiskami do cichego słuchania nagrań, studio ze sprzętem odtwarzającym (4 magnetofony czterościeżkowe, 6 adapterów) oraz „mini-studio” do dokonywania nagrań na taśmach własnych i powierzonych. Główny trzon zbiorów, obok książek i czasopism muzycznych, stanowić miały przede wszystkim: płyty gramofonowe z nagraniami muzycznymi, tekstowymi, komplety płyt wraz z podręcznikami do nauki języków obcych oraz taśmy magnetofonowe z audycjami służącymi celom dydaktycznym, praktycznym i rozrywce.

W pierwszych latach swojej działalności Dział Muzyczny bardzo szybko się rozwijał, cieszył się uznaniem oraz stale rosnącą popularnością. Niestety, po latach świetności przyszły czasy gorsze. Sytuacja w kraju nie była łatwa, brakowało funduszy, sprzęty postarzały się i zużyły, kondycja finansowa biblioteki nie pozwalała na modernizacje, zbiory muzyczne ostatecznie przeniesiono do innego budynku, ale życie w malej agendzie trwało, głównie dzięki olbrzymiemu wysiłkowi jej kolejnych opiekunów.

Na swój ponowny wyraźny rozkwit Dział Muzyczny czekał długo, bo do roku 2016. Wtedy to w Tychach oddany został do użytku nowy obiekt Mediateki, a w nim, w cieniu sali koncertowej Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, znalazło się miejsce dla naszej komórki, która ponownie zaczęła cieszyć się rosnącym zainteresowaniem. Popyt zrodził podaż, zbiory szybko zaczęły się rozrastać, a kiedy rozpoczęliśmy gromadzenie dzieł filmowych, nasz dział na dobre przekształcił się z komórki typowo dźwiękowej w audiowizualną, która aktualnie oferuje: liczne materiały do nauki języków obcych, szybko pęczniejącą kolekcję światowego kina liczącą już około 2600 tytułów, prawie 2500 książek poświęconych w większości muzyce i działalności scenicznej, blisko 4000 różnorodnych płyt muzycznych oraz ponad 5700 audiobooków, kiedyś gromadzonych głównie z myślą o czytelnikach niedowidzących i niewidomych, dziś cieszących się dużo szerszym zainteresowaniem.

Wypożyczamy nie tylko dokumenty, mamy również w swojej ofercie, dla osób dotkniętych niepełnosprawnością wzrokową, urządzenia typu „Czytak”, pomagamy w ich obsłudze oraz w wymianie tytułów na kartach pamięci.

W miarę możliwości, ograniczonych niestety ostatnimi czasy przez pandemię, staramy się organizować dla naszych odbiorców ciekawe inicjatywy i wydarzenia. Wspólnie z zespołem Czytelni Głównej prowadzimy kurs komputerowy dla osób starszych w ramach cyklu „Biblioteka Aktywnego Seniora”. Raz w tygodniu proponujemy darmowy seans filmowy pod hasłem „Sztuka X Muzy”, a melomanów chętnie gościmy na comiesięcznych, kameralnych „Spotkaniach z muzyką”.

Rejestrujemy rocznie kilkanaście tysięcy odwiedzin, spotykamy się z grupą około 1700 stałych odbiorców, przedstawicielami praktycznie każdej grupy wiekowej. Często gościmy całe rodziny. Drzwi do naszej przyjaznej przestrzeni szeroko otwarte są dla wszystkich głodnych dobrego kina, dobrej muzyki, dobrej literatury. Działamy w poniedziałki od 8.30 do 20.00, od wtorku do piątku w godzinach 8.00-20.00 oraz w soboty od 8.00 do 15.00. Zapraszamy serdecznie. Znajdziecie nas w Mediatece.

godziny otwarcia >>>>>

kontakt: >>>>>

opracował: zespół Działu Muzycznego i Książki Mówionej

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Dział Muzyczny i Książki Mówionej
  • Powiększ zdjęcie Dział Muzyczny i Książki Mówionej
  • Powiększ zdjęcie Dział Muzyczny i Książki Mówionej
  • Powiększ zdjęcie Dział Muzyczny i Książki Mówionej
  • Powiększ zdjęcie Dział Muzyczny i Książki Mówionej
  • Powiększ zdjęcie Dział Muzyczny i Książki Mówionej
  • Powiększ zdjęcie Dział Muzyczny i Książki Mówionej
  • Powiększ zdjęcie Dział Muzyczny i Książki Mówionej