Rekomendacje Czytelni Głównej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

czytelnia

Artykuły

Marcowe Hity Czytelni Głównej

Dylematy mamy i taty

Dzieci bogate z domu.

Czy pieniądze gwarantują sukces wychowawczy? To niestety  mit. Tak twierdzi znany polski psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. Niektórzy bogaci ludzie żywią fałszywe przekonanie, że spłacą emocjonalny dług wobec własnych dzieci większą liczbą rzeczy i kosztownych atrakcji dla nich. Sądzą, że ich syn czy córka poczują się dowartościowani, gdy zaspokoją ich najskrytsze pragnienia. Ale prawda jest taka, że dzieci nie czują się dowartościowane poprzez zaspokajanie ich  wszystkich zachcianek.. Najważniejszą rzecz jaką powinien rodzic ofiarować swoim dzieciom to czas, uwaga i miłość. Najlepiej bowiem mają się w życiu ci dorośli, których rodzice wiedzieli, że dobra materialne nie są najważniejsze, i dowodzili tego własnym przykładem. Rodziców, którzy godziwie zarabiają, ale cenią sobie wolny czas, realizując kreatywne pomysły spędzania wolnego czasu razem ze swoimi pociechami.

Dzieci w dobrobycie / Wojciech Eichelberger // Zwierciadło. – 2024, nr 3, s.79-81

Czytaj więcej o: Marcowe Hity Czytelni Głównej

Styczniowe Hity Czytelni

Psychologia i życie

Inteligencja emocjonalna nie jest czymś stałym. Nawet jeśli uważamy, że ta umiejętność nie jest przez nas szczególnie rozwinięta, nie warto się poddawać. Można się jej  nauczyć. Każdy z nas rodzi się z pewnym potencjałem inteligencji emocjonalnej. To znaczy, każdy z nas ją ma, choć na różnym poziomie. Trening inteligencji emocjonalnej nie jest psychoterapią i nie powinien nią być. To długofalowy program rozwojowy zorientowany na zwiększenie zdolności emocjonalnych co z pewnością rzutować będzie na zmiany w innych obszarach życia. Pozwoli to na lepsze radzenie sobie ze stresem, lepsze wyniki w nauce czy w pracy zawodowej, wyższe poczucie własnej wartości, większe poczucie szczęścia czy satysfakcji z życia. Zatem, skoro już wiemy, że istnieją sposoby, aby bardziej o siebie zadbać i poprawić sobie jakość życia, warto wprowadzić je w życie. Ciekawe wskazówki można znaleźć w artykule, który polecamy w styczniowych hitach Czytelni Głównej.

Inteligencja emocjonalna – czy da się jej nauczyć? / Karolina Janik // Charaktery. – 2024, nr 1-2, s. 26-29 

 

Czytaj więcej o: Styczniowe Hity Czytelni

Grudniowe Hity Czytelni

Jak pomagać mądrze

Wspierać potrzebujących? Oczywiście, ale jak? Emocje są najlepszym doradcą - po prostu wierzymy w swoje dobre intencje. I słusznie, bo gesty wynikające z empatii to dobry początek pomagania. Ale żeby było ono skuteczne, musi być przemyślane. Połowa Polaków angażuje się w akcje charytatywne. Co zrobić, żeby nasza energia się nie marnowała, omijała oszustów i trafiała do tych, którym pomoc jest naprawdę potrzebna i może zmienić ich życie? Na te właśnie pytanie starała się znaleźć odpowiedzi autorka artykułu „Serce i rozum”, podpierając swoją analizę badaniami. I wydaje się być to bardzo potrzebne, bowiem zdarzają się często nadużycia, które zniechęcają do działań wolontariuszy i ludzi o dobrym sercu. To bardzo dobry pomysł, aby zacząć rozmawiać o pomocy innym i aby pomagający czuli też wsparcie. Bardzo ciekawy artykuł możecie Państwo przeczytać już w grudniowym „Twoim Stylu” w naszej Czytelni i szczerze go rekomendujemy.

 

Serce i rozum / Agnieszka Litorowicz-Siegert // Twój Styl. – 2023, nr 12, s. 106-110

Czytaj więcej o: Grudniowe Hity Czytelni

Listopadowe Hity Czytelni

Bezcenna wartość za darmo

Więzi społeczne są tak elementarną składową ludzkiego życia, że pozbawieni ich, cierpimy. Brak bliskich relacji zagraża zdrowiu nie mniej niż nałogowe palenie papierosów, odrzucenie społeczne powoduje zaś w mózgu reakcję podobna do tej, która powstaje w wyniku bolesnego uderzenia w palec.  Bliskość to czułość, akceptacja, bezpieczeństwo, swobodny oddech w byciu sobą. Bliskość w relacjach jest jak zakorzenienie się głęboko w życiu i czerpanie z niego życiodajnych soków. Jest jak kosztowanie i delektowanie się życiem. Może dawać nam więcej niż się spodziewamy. Dbajmy więc o bliskość z ukochaną osobą. Utrzymujmy czułą bliskość z naszymi dziećmi. Nie pozwólmy naszym bliskim odchodzić w cień, wycofywać się z bycia w kontakcie z nami. Dajmy im to, co najcenniejsze – naszą miłość i czułą obecność. Naukowcy od lat zajmują się badaniem relacji międzyludzkich i ich wpływem na jakość naszego zdrowia i życia, artykuł, który polecamy przytacza na to dowody. Dlatego warto go przeczytać i uświadomić sobie jak bardzo jeden człowiek, drugiemu jest potrzebny.

 

Życiodajna więź / Leonard Mlodinow, tł. Julia Szajkowska // Przekrój. – 2023, nr 11, s. 26-29

 

Czytaj więcej o: Listopadowe Hity Czytelni

Październikowe Hity Czytelni

Jak żyć w świecie kłamstwa

 

Współczesny świat stawia przed człowiekiem nowe wyzwania. Nigdy nie żyliśmy w takim chaosie informacyjnym jak teraz. Ujawniając w sieci nasze poglądy stajemy się łatwym celem manipulatorów. Fake newsy, niepotwierdzone wydarzenia, manipulacje, farmy trolli karmiące nas propagandą… Sensacyjna dezinformacja rozchodzi się jak mówią badania sześć razy szybciej niż prawda.  Człowiek gubi się i nie wie w co ma wierzyć, a w co nie? Gdzie znaleźć wiarygodne informacje i komu zaufać? Co jest faktem, a co naciąganą wersją zdarzeń? I przede wszystkim jak chronić się przed kłamstwem, które dzisiaj tak doskonale przebiera się za prawdę?

Na te, oraz  inne pytania można znaleźć odpowiedzi w artykule, a może raczej raporcie, który dzisiaj rekomendujemy. Można również znaleźć informację, gdzie jest możliwość zweryfikowania wiarygodności podawanych w sieci informacji i gdzie szukać pomocy jeśli czujemy się manipulowani. Artykuł niezwykle ważny i potrzebny. Polecamy!

 

Nowe szaty kłamstwa /Agnieszka Litorowicz-Siegert // Twój Styl. – 2023, nr 10, s. 85-92

 

Czytaj więcej o: Październikowe Hity Czytelni

Wrześniowe Hity Czytelni

Propozycje na początek jesieni

 

Lecznicze działanie laweny

Lawenda to szlachetna roślina lecznicza o niesamowitym zapachu i właściwościach leczniczych. Jest ceniona nie tylko ze względu na nietuzinkowy wygląd i niepowtarzalny aromat, ale także z uwagi na wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Od wieków wykorzystywana jest jako naturalny środek uspokajający i usypiający z uwagi na oddziaływanie na układ nerwowy. Kwiatów lawendy używano powszechnie w starożytnym Rzymie w słynnych łaźniach w celu odświeżenia skóry i ukojenia zdenerwowania. Z uprawy tej rośliny słynie od wieków francuska Prowansja. Z lawendy pozyskuje się też kwiaty na surowiec leczniczy i kosmetyczny oraz do produkcji oleju. Święta Hildegarda z Bingen polecała tę roślinę leczniczą chorym i cierpiącym dla złagodzenia niepokoju ducha, w sytuacjach lękowych oraz dla wzmocnienia organizmu. Lawenda wycisza niepokój wewnętrzny, ułatwia zasypianie, usuwa wyczerpanie psychiczne i uodparnia na stres, przynosi też ulgę w nerwobólach i bólach głowy. O tych niesamowitych właściwościach i zastosowaniu tej rośliny w życiu codziennym można przeczytać w książce Zbigniewa T. Nowaka –„Zdrowie z Bożej Apteki”.

Lawenda gdy dopada lęk i depresja / Zbigniew T. Nowak // Zdrowie bez Leków. - 2023, nr 8, s. 22-24

 

 

Czytaj więcej o: Wrześniowe Hity Czytelni