Rekomendacje Czytelni Głównej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

czytelnia

Artykuły

Październikowe Hity Czytelni

Jak żyć w świecie kłamstwa

 

Współczesny świat stawia przed człowiekiem nowe wyzwania. Nigdy nie żyliśmy w takim chaosie informacyjnym jak teraz. Ujawniając w sieci nasze poglądy stajemy się łatwym celem manipulatorów. Fake newsy, niepotwierdzone wydarzenia, manipulacje, farmy trolli karmiące nas propagandą… Sensacyjna dezinformacja rozchodzi się jak mówią badania sześć razy szybciej niż prawda.  Człowiek gubi się i nie wie w co ma wierzyć, a w co nie? Gdzie znaleźć wiarygodne informacje i komu zaufać? Co jest faktem, a co naciąganą wersją zdarzeń? I przede wszystkim jak chronić się przed kłamstwem, które dzisiaj tak doskonale przebiera się za prawdę?

Na te, oraz  inne pytania można znaleźć odpowiedzi w artykule, a może raczej raporcie, który dzisiaj rekomendujemy. Można również znaleźć informację, gdzie jest możliwość zweryfikowania wiarygodności podawanych w sieci informacji i gdzie szukać pomocy jeśli czujemy się manipulowani. Artykuł niezwykle ważny i potrzebny. Polecamy!

 

Nowe szaty kłamstwa /Agnieszka Litorowicz-Siegert // Twój Styl. – 2023, nr 10, s. 85-92

 

Czytaj więcej o: Październikowe Hity Czytelni

Wrześniowe Hity Czytelni

Propozycje na początek jesieni

 

Lecznicze działanie laweny

Lawenda to szlachetna roślina lecznicza o niesamowitym zapachu i właściwościach leczniczych. Jest ceniona nie tylko ze względu na nietuzinkowy wygląd i niepowtarzalny aromat, ale także z uwagi na wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Od wieków wykorzystywana jest jako naturalny środek uspokajający i usypiający z uwagi na oddziaływanie na układ nerwowy. Kwiatów lawendy używano powszechnie w starożytnym Rzymie w słynnych łaźniach w celu odświeżenia skóry i ukojenia zdenerwowania. Z uprawy tej rośliny słynie od wieków francuska Prowansja. Z lawendy pozyskuje się też kwiaty na surowiec leczniczy i kosmetyczny oraz do produkcji oleju. Święta Hildegarda z Bingen polecała tę roślinę leczniczą chorym i cierpiącym dla złagodzenia niepokoju ducha, w sytuacjach lękowych oraz dla wzmocnienia organizmu. Lawenda wycisza niepokój wewnętrzny, ułatwia zasypianie, usuwa wyczerpanie psychiczne i uodparnia na stres, przynosi też ulgę w nerwobólach i bólach głowy. O tych niesamowitych właściwościach i zastosowaniu tej rośliny w życiu codziennym można przeczytać w książce Zbigniewa T. Nowaka –„Zdrowie z Bożej Apteki”.

Lawenda gdy dopada lęk i depresja / Zbigniew T. Nowak // Zdrowie bez Leków. - 2023, nr 8, s. 22-24

 

 

Czytaj więcej o: Wrześniowe Hity Czytelni

Sierpniowe Hity Czytelni

Lipcowe hity czytelni

Czerwcowe Hity Czytelni

Lektura na cieplejsze dni

 

 „Mamy do pogadania. Matki świata o miłości, sile i trudnych wyborach” - z Anną Pamułą, reporterką i pisarką rozmawia Agnieszka Urazińska

„Mamy do pogadania” to zapis zajmującej rozmowy o matkach z różnych stron świata, w której pokazuje, że mimo znaczących różnic rodzicielki całego świata bardzo wiele łączy. Opowiadają o kwestii decydowania, a bardziej braku możliwości podejmowania decyzji w różnych istotnych dla kobiet sprawach. W tych opowieściach przebija poczucie winy, taka uniwersalna przypadłość matek. Autorka sama przyznaje, że książka dała jej odpowiedź czym jest jedna z najpiękniejszych i najtrudniejszych ról w życiu oraz pokazała różne twarze macierzyństwa. Tak jak nie ma jednej prawdy o tej niepowtarzalnej miłości, tak każda opowieść jest inna. Te różne historie o tym jak może przebiegać rodzicielstwo otwierają oczy i serce, że można to robić inaczej i uświadomić sobie jak należy zaufać własnej macierzyńskiej intuicji i uwolnić się z poczucia winy.

Porozmawiajmy o mamach / Anna Pamuła ; rozm. przepr. Agnieszka Urazińska // Wysokie obcasy extra. – 2023, nr 6, s. 84-88

 

 

Czytaj więcej o: Czerwcowe Hity Czytelni

Majowe hity Czytelni

Na majówkę polecamy…

 

 

Czytaj więcej o: Majowe hity Czytelni