Trójkowy Dyskusyjny Klub Książki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Droga do domu – Yaa Gyasi

Książka ta jest literackim debiutem ghańsko-amerykańskiej pisarki. Jest to opowieść rozpisana na siedem pokoleń i rozpięta pomiędzy dwoma kontynentami. Inspiracją do napisania tej historii były odwiedziny autorki w Afryce, która szukała swoich korzeni. Podczas podróży zatrzymała się w historycznym porcie Cape Coast w Ghanie, gdzie trzymano niewolników przed transportem za ocean.

Ta wielopokoleniowa saga rozpoczyna się w XVIII wieku od narodzin dwóch czarnoskórych przyrodnich sióstr, których losy układają się zupełnie inaczej. Jedna z nich zostaje sprzedana jako niewolnica do Ameryki, druga całe życie spędza w Ghanie jako żona u boku brytyjskiego handlarza niewolników.

Życiorysy potomków wysłanej do Ameryki Esi są dla Gyasi pretekstem do odtworzenia dziejów amerykańskiego niewolnictwa i dyskryminacji czarnoskórej ludności. Ich losy to ucieleśniona historia Afroamerykanów. Kolejni bohaterowie przypominają historię wyniszczającej niewolniczej pracy na plantacjach, wojny secesyjnej, przymusowych katorżniczych robót wykonywanych przez skutych łańcuchami więźniów. Z kolei historia rodziny, która pozostała w Afryce, służy do opowiedzenia o afrykańskich korzeniach niewolnictwa i o współczesnym kolonializmie. Gyasi opisuje walki pomiędzy lokalnymi plemionami, które sprzedają niewolników brytyjskim kolonizatorom, następnie walki z samymi kolonizatorami, niszczenie rdzennej kultury, chrześcijańską działalność misyjną.

Książka ta bardzo nas poruszyła, wywołają długą dyskusję i na pewno na długo zapadnie nam w pamięci.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Trójkowy Dyskusyjny Klub Książki
  • Powiększ zdjęcie Trójkowy Dyskusyjny Klub Książki