Kwietniowe Hity Czytelni Głównej
W głowie się nie mieści
Wywiad lekarski
Dr Jowita Woźniak jest jedną z niewielu lekarek neurochirurgii, elitarnej i prestiżowej specjalizacji. Postanowiła zostać neurochirurgiem już, jako mała dziewczynka, bo w wieku 7 lat. I choć przyznaje, że praca wiele ją kosztuje, opowiadając o niej dużo się uśmiecha. Polecamy interesującą rozmowę z panią doktor o tym, dlaczego nie wolno lekceważyć silnego bólu głowy, po co wstać z kanapy i więcej się ruszać zwłaszcza na łonie natury oraz dlaczego na rower należy zawsze wkładać kask. Krótko mówiąc rozmowa o tym, co zrobić, aby do pani doktor nie trafić.
W głowie się nie mieści / Małgorzata Nawrocka-Wudarczyk // Twój Styl. - 2025, nr 4, s. 178-181
Wielkanoc bez nudy
Gotuj w rytmie slow
Wykwintne serniki. Mazurek w trzech niebanalnych wydaniach – pistacjowy z białą czekoladą, daktylowy, migdałowo-marcepanowy. Do tego chaczapuri z jajkiem, brioszkowe mini roladki z pistacjami, chlebek owsiany z marchewką, sernik cytrynowy z maskarpone czy sernik pistacjowy. I właśnie ten ostatni może się stać hitem na naszym Wielkanocnym stole. Pistacje, bowiem to ostatnio składnik bardzo pożądany i zdecydowanie zasługujący na to, aby się znaleźć na naszym stole. Prezentowane przepisy można znaleźć w świetnej książce Karoliny Smyk zatytułowanej „ Chleby, bułki i słodkie wypieki”, a w naszej Czytelni Głównej w kwietniowym czasopiśmie „Pani”. Zachęcamy, zatem serdecznie do wprowadzania nowych ciekawych dań, najlepiej wykonanych w rytmie slow, które z pewnością zaskoczą w święta naszych najbliższych.
Wielkanoc bez nudy / Agnieszka Niedek // Pani. - 2025, nr 4, s. 158-166
W kręgu wartości
O pięknie
Piękna można szukać w muzeach, w naturze oraz w drugim człowieku. Od czego zależy, czy nazwiemy coś lub kogoś pięknym i po co nam w ogóle jest ta wartość możemy dowiedzieć się w najnowszym wydaniu miesięcznika Zwierciadło w rozmowie z profesorem Bogdanem de Barbaro. Aby wprowadzić czytelnika w temat analizuje on postrzegane piękna na przestrzeni lat, a nawet wieków, cytując słynne powiedzenie, wywodzące się od Szekspira, a nawet od Platona „piękno jest w oku patrzącego”, i to my nadajemy piękno rzeczom, czynom i osobom. Zatem każdy ma swoje własne odczucie piękna i jego estetyki, które jak pisał Umberto Eco wciąż się zmienia i jest kwestią indywidualnego postrzegania tej wartości. Polecamy ten interesujący artykuł, który kończy się określeniem, że pięknie np. żyć to znaczy utrzymać harmonię pomiędzy tym, co dobre, tym, co przyjemne, i tym, co sensowne.
O pięknie / Joanna Olekszyk // Zwierciadło. - 2025, nr 4, s. 86-89